بورس

rss

بازار و ابهامات چندگانه

سيد‌روح‌اله مير‌صانعي *
اين روزها بازار سرمايه با ابهامات فراواني دست به گريبان است و مشكلاتي را پيش روي خود دارد، مشكلاتي نظير بالا بودن نرخ سود بانكي و ابهاماتي نظير اثر هدفمندي يارانه‌ها برروي صنايع و شركت ها. اين ابهامات تصميمات سرمايه‌گذاران را تحت تاثير قرارداده و حتي با توجه به كاهش قيمت‌ها ظرف ماه‌هاي گذشته، از ورود جدي و پر قدرت آنها به بازار سرمايه جلوگيري كرده است.

بازگشت شکننده قیمت‌ها در بازار سهام

گروه بورس- بهزاد بهمن‌نژاد: معاملات روز گذشته روند مثبت خود را با حضور نمادهاي اثرگذاري مثل «شبندر»، «تاپيكو» و برخي نمادهاي خودرويي آغاز كرد. اين سير صعودي در ساعات بعدي معاملات نيز ادامه يافت، اما در حوالي ساعت 11، نمادهاي منفي مثل «كگل» و «كچاد» و همچنين نمادهايي مثل «وبصادر»، «سشرق»، «اخابر» و «وتجارت» كه در ابتداي صبح مثبت بودند، در اين ساعت با قيمت‌هايي پايين‌تر از قيمت اوليه معامله شدند كه اين اتفاق روند صعودي شاخص را متوقف كرد و تا پايان نوسان عمده‌اي در بازار مشاهده نشد.

نقش شركت‌هاي هلدينگ در اقتصاد مقاومتي

مجيد معروفخاني*
يكي از انواع شركت‌هايي كه در كشور ما وجود دارد شركت هلدينگ (يا شركت مادر) است. هلدينگ شركتي است كه داراي سهام و حق راي در يك يا چند شركت بوده و مي‌تواند بر آنها نفوذ و كنترل داشته باشد. به عبارت ديگر شركت‌هاي هلدينگ سهامدار عمده شركت‌هاي تابعه خود هستند، بر آنها اعمال مديريت استراتژيك كرده و تمامي فعاليت‌هاي عملياتي و ارتباطات محيطي را به شركت‌هاي تابعه خود واگذار مي‌كنند. مجموعه شركت‌هاي تابعه يك هلدينگ مي‌تواند يك گروه را ايجاد كند به‌طوري‌كه فعاليت هر شركت...

شاخص كل بورس

شاخص كل فرابورس