مسکن و عمران

rss

قیمت‌های قطعی آپارتمان در منطقه 3 تهران

گروه مسکن، مهدیس فرقانی: روز گذشته ارزان‌ترین واحد مسکونی که در بازار مسکن معامله شد مربوط به واحدی 178متری با عمر 24 سال، واقع در منطقه 3 شهر تهران بود. قیمت هر مترمربع از این واحد یک میلیون و 725 میلیون تومان از سوی مالک عنوان شده بود. (این واحد احتمالا دارای ویژگی مهمی نظیر واقع شدن در طرح تعریض خیابان.)

شرط دولت برای خاتمه مسکن مهر در 95

گروه مسکن: قائم مقام وزیر راه و شهرسازی و مجری ویژه مسکن مهر شرط تکمیل 570 هزار واحد مسکن مهر باقی مانده را اعلام کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، احمد اصغری مهرآبادی، با اشاره به درخواست وزارت راه و شهرسازی از بانک مرکزی برای اختصاص بخشی از موجودی وصول شده از محل بازپرداخت اقساط مسکن مهر به بانک مسکن، گفت: برای اینکه بتوانیم 570 هزار واحد مسکونی مهر باقی مانده را از مجموع دو میلیون و 319 هزار واحد به اتمام برسانیم، حدود 3 هزار میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز داریم.

بحران «شهر ارواح» در چین

گروه ترجمه: خانه‌های خالی در چین مساحت زمینی بالغ بر یک میلیارد متر مربع را اشغال کرده‌اند. ژو مین، معاون صندوق بین‌المللی پول در اجلاس اخیر این صندوق که در واشنگتن دی‌سی برگزار شد، با اشاره به این نکته افزود: که این معضل، خطری جدی را متوجه بازار املاک و مستغلات چین خواهد کرد. بسیاری از شهرداری‌های محلی چین، تحت لوای برنامه شهرسازی به ساخت شهرهای جدید اقدام کرده‌اند که بسیاری از این شهرها هم‌اکنون اصطلاحا به «شهر ارواح» تبدیل شده‌اند و تقریبا خالی از سکنه هستند.

«نه» محیط زیست به واگذاری پردیسان

گروه مسکن: رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در پاسخ به درخواست مدیریت شهری برای واگذاری حق بهره‌برداری از پارک پردیسان به شهرداری و تبدیل آن به پالایشگاه تصفیه هوای تهران پس از چندین ماه انتظار گفت: در این مورد قرار نیست واگذاری اتفاق بیفتد. معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور در گفت‌وگو با «ایسنا»، با بیان اینکه درهای پارک پردیسان به روی همه مردم تهران باز است، گفت: این موضوع در طرح جامع نیز دیده شده است و ان‌شاء‌الله سازمان حفاظت از محیط زیست با همکاری...

تذکر به قالیباف برای تغییر کاربری‌ها

گروه مسکن: اعضای شورای شهر تهران دیروز در جلسه‌ای غیرعلنی با حضور شهردار تهران نسبت به برخی ساخت‌وسازهای مغایر با ضوابط طرح تفصیلی، تغییر کاربری‌ها و برخورد برخی مدیران شهرداری انتقاد کردند. ابوالفضل قناعتی، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درباره این دیدار گفت: در این دیدار اعضای شورا انتقاداتی درخصوص سیستم نظارتی شورا و برخی ساخت‌و‌سازها و تغییر کاربری‌ها مطرح کردند. او ادامه داد: برخی اعضا انتقاداتی را نسبت به سهل‌انگاری مدیران شهری در اجرای لوایح و طرح‌های شورا...